Aliexpress’den nasıl alışveriş yapılır?

Herkese yeni bir yazıdan merhaba! Bu yazımda sizlere herkesin severek alışveriş yaptığı Aliexpress den ve alışveriş yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim.

Aliexpress nedir?

Aliexpress, bir Çin online alışveriş sitesidir. Binlerce farklı satıcı ve milyonlarca üründen oluşur. Küçük bir tel tokadan tutun da beyaz eşya hatta gelinlik bile bulabileceğiniz bir sitedir kendisi. Türkiye fiyatlarının onda biri gibi fiyatlara çok ucuz alışverişler yapabilirsiniz.

Aliexpress’den alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle siteye üye olmalısınız, böylece kargo takibi yapabilir, satıcıyla iletişime geçebilirsiniz. Satıcı seçimi çok önemlidir, satıcı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı özellikler var:

Satıcı seçimi:

Ürün sayfasında satıcı profilinde gördüğünüz gibi satıcının aldığı yıldızlar (Ratings), Yorumlar (Feedback) ve Pozitif yorumlar (Positive Feedback) durumları önemli. Bunlara mutlaka dikkat edin. Yorumları zaten kendi dilinize çevirebiliyorsunuz çok iyi bir çeviri olmasa da iyi mi kötü mü az çok anlıyorsunuz. Feedbacklari çok olan ve özellikle fotoğraflı feedbacklari çok olan satıcılardan almaya dikkat ediniz. Kullanıcı fotoğraflarından ürünün neye benzediğini anlar ve ona göre ürünü satın alırsınız hem de ürünün ulaştığından, satıcının güvenilir olduğundan emin olursunuz.

Mesela bu satıcının yıldızları yüksek, 952 siparişi var ve en önemlisi 152 geribildirimi var. Hem de fotoğraflı geribildirimler olduğu için, bu satıcıdan rahatlıkla ürün satın alınabilir gibi..

 Kargo:

Aradığınız ürünü filtrelerken mutlaka ücretsiz sevkiyatı seçmenizi öneririm yoksa, beklemedğiniz bir kargo fiyatı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Birçok dükkanın Türkiye’ye  ücretsiz gönderimi mevcut, filtrele kısmından ücretsiz sevkiyatı seçmeniz yeterli. Kargoların gelme süresi tamamen satıcnın kargolamasına ve gümrüğe takılıp takılmamasına bağlı olarak 2 hafta ile 3 ay arasında değişir. Benim 3 haftadan geç gelen hiçbir ürünüm olmadı ama bir kaç ayı da bulabilir zaten kargo bilgilerinde tahmini sevkiyat süresi yazar, eğer tahmini süre geçmişse ve hala ürün gelmediyse satıcıyla iletişime geçebilir ve kargo durumunu sorabilirsiniz. Kargo takip kısmından da kargonuzun ne durumda olduğuna dair fikir elde edebilirsiniz. Kargolar ptt kargo ile geliyor benim kargolarımı genelde apartman kapısının altından içeri atıyorlar da posta kutusuna bırakıyorlar hiç kargomun geri gitme gibi bir durumuyla karşılaşmadım ama bu tarz durumlar oluyormuş sanırım, o yüzden ürünü aldıktan 2 hafta sonra ara ara ptt ile iletişime geçmenizi öneririm.

aliexpress

Adres yazımı:

Adresinizi yazarken dikkat etmeniz gereken nokta, sesli harf kullanmamanız. Sistem sesli harf kabul etmiyor ve kaydınızı onaylamıyor. Mesela, lalelı caddesı cıcek sokak şeklinde yazarsanız sistem adresinizi kabul eder, korkmayın kargoda bir problem olmuyor.

Ödeme:

Bana ne zaman alışverişimi paylaşsam, en çok gelen sorulardan biri kapıda ödeme olup olmadığı. Hayır kapıda ödeme yok ve bildiğim kadarıyla sadece kredi kartı ile alışveriş yapabiliyorsunuz. Size tavsiyem uygulamayı telefonunuza indirmeniz. Kart ve adres bilgileriniz de kayıtlı olduğu için alışverişiniz çok kolay tamamlanıyor, tekrar tekrar bilgilerinizi yazmanıza gerek kalmıyor.

Ben Aliexpress ten şimdiye kadar birçok ürün aldım ve her aldığım ürün için de mutlaka feedback bırakıyorum, size de 2 dakikanızı ayırıp bunu yapmanızı öneririm, çünkü hem satıcı için yararlı oluyor hem de ürünü alacak kişiler için fikir olmuş oluyor, kişi bakıyor ürün gayet güzel ulaşmış o satıcıdan alabilir, ya da ürün beklediği gibi çıkmamış, ürün eline ulaşmamış vs. bu şekilde hem satıcıya hem de alıcılara faydalı olabilirsiniz.

Ben Aliexpress den alışveriş yapmayı gerçekten çok seviyorum, Türkiyede 10-20 tlye alabileceğiniz bir ürünü, 1 2 dolar gibi komik fiyatlara bulabiliyorsunuz tabi dolar kuruna bakıp almanızı öneririm. Mesela en az 7-8 dolarlık bir ürün alacaksanız dolar kurunun düşmesini bekleyebilirsiniz. Ben genellikle takı ve aksesuar alışverişi yapıyorum, ürünlerin  Çin malı olduğunu düşünürsek makyaj malzemesi almak sağlıklı gelmiyor bana, onun yerine makyaj fırçası, süngeri gibi ürünleri tercih ediyorum ama tabiki bu size kalmış.

Ben son zamanlarda Aliexpress den epey bir alışveriş yaptım beklediğim 1 kargom daha var o da gelince aldıklarımı, hangi satıcıdan aldığımı tek tek yazdığım yeni bir blog yazısı gelecek, merak ediyorsanız takipte kalın 🙂 Daha önce aldığım fırça seti yazısını okumak isterseniz de tıklamanız yeterli.

Eğer aklınızda soru işaretleri varsa lütfen yorum olarak yazın seve seve cevaplarım. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere güzel kalın hoşçakalın 🙂

Bir Cevap Yazın