Burun deldirme hakkında herşey

Herkese yeni bir yazıdan merhaba! Bu yazımda sizlere burun deldirme maceramdan, yöntemlerinden ve deneyimlerimden bahsedeceğim.

Ben piercinglere bayılıyorum ama pek cesaret edemiyorum. Bir de yarın öbür gün işe girdiğim zaman başıma dert açmayacak bir yerimi deldirmek istiyordum. Ben de burnumu deldirmeye karar verdim! Zaten lisede bir kez deldirmiştim ama okulda hızma takmak yasak olduğu için sadece 1 hafta kullanabildim. Tak çıkar yapa yapa kapandı ben de bir daha deldirmedim.

Burun deldirme yöntemleri:

Ben deldirdiğim zaman tek bir yöntem vardı ya da o zamanlar popüler olan yöntem tabancaydı. Ben de tabanca ile deldirmiştim. Şimdilerde ise ya tabanca ile ya da daha steril olduğu iddia edilen iğne ile deliyorlar. Arada şöyle bir fark var iğne yöntemi biraz daha pahalı ama tek kullanımlık iğne ile yaptıkları için daha steril oluyor ve direkt piercingi delerken takıyorlar. Tabi iğne yöntemi ile deldirdiğiniz zaman piercingleri de daha kalın oluyor.

Tabanca yönteminde ise bildiğiniz kulak delme tabancaları ile deliyorlar ve kocaman bir küpe ile deliyorlar. Bunun sebebi de küpenin kalın ucu olması nedeniyle delik iyileşene kadar küçülmemesi. Seçtiğiniz yöntem kadar nereye deldirdiğiniz de çok önemli. Ben lisede sağlık kabininde deldirmiştim ve bir sorun yaşamamıştım ancak orası kapandığı için yeni bir yer arayışına girdim. Genel olarak kuyumcular, takıcılar ya da piercing, dövme salonları deliyor. Benim bir arkadaşım deldirdiği yerde iltihap kaptığını söyleyince çok korktum ve deldirmeyi erteledim. Bu arada her yer farklı fiyat söylüyor. Tabanca ile delmeye 10-25 tl arası fiyat söylüyorlar, iğne ile delmeye ise 40-60 tl civarında fiyat söylüyorlar.

Ben hep iğne ile deldiririm diye düşünüyordum ta ki youtube da iğne ile deldirme videolarını izleyene kadar! O kocaman iğne ile burnumu deldirmeye çok korkunca tabancaya döndüm ve arkadaşımın tanıdığı bir piercing salonunda tabanca ile burnumu deldirdim. Delmeden önce bolca uyuşturucu sprey sıkıyorlar ama hiç acımadı hissetmedim dersem yalan olur. Biraz sızladı ama kulak deldirme acısından bir tık fazla diyebilirim öyle çok acımadı. Delen abi bana delerken taktığı küpeyi 1 hafta çıkarmamam gerektiğini söyledi ve Bepanthen Plus Krem(yara iyileştirici krem 14 tl civarı bir fiyatı var) alarak bir hafta boyunca burnumun içine dışına bu kremi sürmemi söyledi.

İltihaplanma yaşadım mı?

İlk bir hafta çok sorunsuz geçti. 1 hafta geçince o kocaman küpeyi çıkarıp çok sevdiğim halka hızmalardan aldım ve taktım ama takarken bol bol Bepantol sürdüm. 1 2 hafta sonra burnumun üzerinde deliğin biraz üzerinde kırmızı bir şişlik olmaya başladı. Ben iltihap diye çok korktum ve hemen deldirdiğim yere gidip sordum. Abi bana bu iltihap olmadığını eve gidip sıcak su ve sabunla orayı iyice temizlememi söyledi. Gerçekten bunu yaptığım anda şişlik birden söndü ve 1 2 güne tamamen geçti bir daha da çıkmadı.

Ben bu süreçte yaklaşık 1 ay sürekli Bepanthen Plus  kremi kullanmaya devam ettim. Burnumda hep halka hızma vardı bir iki kez değiştirmeye kalktım daha ince bir hızma taktım bu sefer deliğim küçüldü halka hızmamı takamadım kanatmaktan korktuğum için de zorlamadım. Sonra başka bir takıcı bana halka hızmalarımdan birini dümdüz yapıp deliğe öyle geçirmemi tavsiye etti. Bu yöntem gerçekten işe yaradı ve deliğim genişledi tekrar halka hızmamı takabildim. Fotoğraftaki gibi hızmayı açıp delikten bir iki gez geçirdiğinizde hızma deliğiniz genişleyecektir.

Size tavsiyem eğer hızmanızı değiştirecekseniz aynı kalınlıkta olmasına dikkat edin. Tabi ki hızma alırken gümüş ya da titanyum alın zaten gümüş hızmalar 4-5 TL civarında satılıyor, gümüş olmayan hızmalar alerjiye yol açabilir.

Eğer halka değil de bu tarz bir hızma kullanacaksanız, mutlaka hızmanın sapının fotoğraftaki gibi uzun olmasına dikkat edin, yoksa deliğiniz iç kısımdan kapanabilir.

Ben burnumu deldireli 2 ay oldu ve artık hiçbir problem yaşamıyorum. Yatarken de halka olduğu için burnumdan çıkmıyor, düz hızmaları da ucunu kıvırarak takarsanız uyurken burnunuzdan çıkmaz.

Benim burun deldirme maceram bu şekildeydi. Umarım faydalı bir yazı olmuştur ve sorularınıza cevap olabilmişimdir. Eğer aklınızda soru işaretleri kaldıysa yorum olarak sorabilirsiniz seve seve cevaplarım.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere şimdilik güzel kalın hoşçakalın ?

Bir Cevap Yazın