Erasmus yapacaklara altın değerinde öneriler

Merhabalar! Bu yazımda Erasmus yapacaklara altın değerinde öneriler ile yardımcı olması amaçları tecrübelerimi ve tavsiyelerimi paylaşacağım. Ben de 1 sene erasmus deneyimi yaşadım ve imkanınız varsa yapmanızı tavsiye ediyorum. Ben Litvanya’ya gitmiştim ve memnun kaldığımı söyleyebilirim. Ben gittiğimde para birimi Litas’ dı ve fiyatlar Türkiye’ye göre ucuzdu. Daha sonra euro ya geçtiler ama yine de pahalı bir ülke oldğunu söyleyemem. Küçük,şirin güzel bir ülke. Ben başkenti Vilnius’a gitmiştim. Polonya,Letonya gibi ülkelere göre birçok açıdan daha az gelişmiş olduğunu söyleyebilirim ama yaşam kalitesi açısından erasmus için uygun ülkelerden biri bence.

Erasmus yapacaklara altın değerinde öneriler

Erasmus yapacaklara altın değerinde  öneriler ime gelecek olursak;

Öncelikle mutlaka ama mutlaka gideceğiniz ülkeyi ve okulu araştrın. Ülkenin para birimini,fiyatları öğrenin.Okulla sürekli iletişim halide olun. Mentorunuz varsa özellikle ona sürekli merak ettiklerinizi sorun. Sınav sistemini,eğitim dlini,puanlama sistemini mutlaka öğrenin. Bunun yanı sıra en önemlisi tabiki kalacak yer! Okul size kalacak yer ayarlıyor mu,ayarlıyorsa ücreti ne kadar,okula yakın mı, yurt mu apart mı bunları mutlaka araştırın ve öyle gidin. Kalacak yer çok önemli perişan olmak istemezsiniz.

Ben okulun ayarladığı yurtta kalmıştım apart gibiydi daha çok kız/erkek karışıktı 1 mutfak ve 1 duş vardı. Aylık 100 euoya kaldık.Katta 10-12 kişi kalıyorduk çok sıkıntı olmamıştı ancak odalar ısınmıyordu ayrıca ısıtıcı almak zorunda kalmıştık. Eğer soğuk bir ülkeye gidecekseniz ya da kış ayında gidecekseniz bunları öğrenip gitmeniz daha iyi olur. Biz tabak çatal götürmedik bence boşuna yük etmeyin çünkü herşeyi ordan alırsınız bavulda yer kaplamasın. Zaten genel olarak 30 kg gibi bir bagaj hakkınız oluyor onu tabakla tencereyle harcamayın derim 🙂 Sizi karşılaması için mutlaka birini ayarlayın. Genelde mentorlar gelip alıyorlar zaten. Eğer gideceğiniz yer uzaksa taksidense otobüsü tercih edin parayı size de ödettirebilirler 🙂

Okul ve yurt işini hallettikten sonra gerisi geliyor zaten. Her okulun kendine göre sınav sistemi var. Benim okulumda genellikle sunum yaparak not aldık ama derslere girmesi zorunluydu. Ders dili ingilizceydi bunu mutlaka öğrenin gitmeden çünkü bazı okullar mesela İspanya B2 seviyesi İspanyolca istiyor ve sınavlar da bu şekilde oluyor. Gezme işine gelirsek,paranızı ve vaktinizi ayarlayabilirseniz gezebilceğiniz kadar gezin. Zaten schengen vizesi ile Avrupa içinde çoğu ülkeye gidebiliyorsunuz. Ben 10 ülke gezdim keşke daha fazla gezebilseydim. Ryanair ile ucuz uçak bileti bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra Ecolines,Eurolines gibi otobüs firmalarıyla da yakın ülkeleri gezebilirsiniz. Mutlaka ama mutlaka pasaportunuzu yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Geziler önemli:

Gitmeden gideceğiniz ülkeyi araştırırsanız gezilecek yerleri not edip nerden nasıl gidiyor araştırırsanız gittiğinizde rahat edersiniz. Genel olarak bütün ülkelerde metro sistemi var zaten. Metroyla her yere şehir içi gidebilirsiniz. Gitmeden kalacağınız yeri de ayarlayın,hostelde kalacaksanız şehir merkezine yakın mı temiz mi mutlaka yorumları okuyun öyle gidin. Ucuz diye kötü yerlerde kalmayın. Ben Paris’te 3 gün çok kötü bir hostelde kaldım ne yeri güzeldi ne odaların içi. Son gün odada fare çıktı. O yüzden mutlaka araştırın.Önemli eşyalarınızı hostelde/otelde bırakmayın,pasaportsuz dışarı çıkmayın ve çantanıza sahip olun! Gerçekten çok fazla hırsızlık olayları yaşanıyor cüzdanınıza pasaportunuza sahip çıkın.

Dili geliştirmek:

Bunun yanı sıra eğer dilinizi ilerletmek istiyorsanız daha çok yabancı arkadaşlarınızla takılın. Geleneklerimizi yansıtmaya , göstermeye çalışın.. Benim Erasmus yapacaklara altın değerinde öneriler im, deneyimlerim ve tavsiyelerim bu kadar. Biraz uzun oldu ama umarım sıkılmadan okursunuz.

Ayrıntılı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere 🙂

Bir Cevap Yazın