Film İncelemesi: Gizli Dünya (Room)

Merhabalar! Bu yazımda az önce izlediğim ve hala etkisindeyken yazmak istediğm bir filmden bahsedeceğim. Filmin orjinal adı Room. Ülkemizde gizli Dünya olarak vizyona girmiş. Filmin 2015′ in en iyi filmlerinden biri olduğunu söyleyebilirim. IMDB puanı da bunu onaylar nitelikte. (8.3) 2015 yapımı filmlere zaten ayrı bir ilgim var çünkü son zamanların en iyi filmlerinin 2015 de toplandığını düşünüyorum.

Film, 17 yaşındayken bir adam tarafından kaçırılan ve 7 yıl boyunca bir odada hapsedilen genç bir kadın ve 7 yıl içinde sahip olduğu 5 yaşındaki oğlu Jack’in etrafında dönüyor. Penceresiz, sadece tavanında küçük bir camı olan, bakımsız bir odada oğlu ile yaşamaya çalışan zavallı bir genç anne. Düşünürsek, 17 yaşında genç bir kızken kaçırılmış, ve birden anne oluyor. Zorunlu bir şekilde genç kızlıktan anneliğe geçiyor. Bu geçişin onun üzerindeki travmalarını hayal bile edemeyiz sanırım..

Annesi, Jack 5 yaşına gelene kadar gerçek dünyanın varlığını ondan saklamış, hayatı sadece odadan ibaret sanmasını sağlamıştır. Gerçek dünya hakkında hiçbir fikri yoktur.5 yaşına bastında ise ona gerçek dünyayı anlatıyor ve bir kaçış planı hazırlıyorlar. Filmin hikayesi, olaylar, o kadar etkileyici ve sürükleyici ki, yer yer gözyaşlarını tutamıyorsunuz.

Ben film bitene kadar bolca ağladım diyebilirim. Ne yazık ki gerçek hayatta da buna benzer hikayeler, ruh hastaları var ne yazık ki.. 7 senenin ardından tekrar gerçek dünyaya alışmaya çalışan bir anne ve oğlunun sımsıcak, üzücü hikayesi.. Ben filmden gerçekten çok etkilendim.

Senaryo, gerçek bir olaydan esinlenilerek yazılmış. Bu beni etkileyen bir diğer etken.Filmi izlerken o kadar içine giriyor, kendinizi kaptırıyorsunuz ki.. Yer yer heyecanlı, yer yer durağan ama ben ilgimi hiç kaybetmeden izledim.

Oyunculuklara gelecek olursak;

Oyunculuklar harika ki zaten, Brie Larson’a en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandırmış.Ayrıca filmde Shameless’tan Frank’i burda çok farklı bir baba karakteriyle görmek de beni ayrıca şaşırtan birşey oldu..Eğer dram filmlerinden hoşlanıyorsanız ve eğer vaktiniz varsa kesinlikle izleyin derim, bence pişman olmazsınız.

Ayrıca filmde Shameless’tan Frank’i burda çok farklı bir baba karakteriyle görmek de beni ayrıca şaşırtan birşey oldu.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere 🙂

Bir Cevap Yazın