Kitap İncelemesi: Havva’nın Üç Kızı

Merhaba arkadaşlar! Yaza damgasını vuran bir kitaptan bahsetmek istiyorum sizlere. Havva’nın üç kızı ! Elif Şafak, benim için oldukça değişik bir yazar. Birçok kitabını okudum ve beni en çok etkileyen kitaplarından biri Havva’nın üç kızı oldu. Baba ve Piç ,İskender gibi kitaplarını okuduysanız bu kitabını da çok seveceksiniz. Elif Şafak, orta sınıf insanları betimlemede oldukça başarılı. Karaktelerini öyle titizlikle seçiyor ki, sanki onları daha önce tanıyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz. Bu kitabını çıkar çıkmaz aldım ve bir solukta okudum ancak yorumunu yazmam biraz uzun sürdü.

Elif Şafak kitaplarına önyargıyla yaklaşan çok insan var. Benim de sevmedğim bazı şeyler var ama illa kendi tarafımızdan, sadece kendi sevdiğimiz şeyleri yazanları okursak o zaman okumanın, öğrenmenin ne anlamı var ki?

Havva’nın Üç Kızı na gelecek olursak,

kitabın kapağında görebileceğiniz üzere, üç kadın karakter var.Şirin,Mona ve Peri. İnanan,şaşkın ve mütereddit. Kitap Peri adında, koyu dindar bir anne ve ve materyalist bir baba ile büyüyen, ikisinin doğruluğundan da şüphe eden belki de kendine bir üçücü yol arayan bir kadın. Kitap, günümüz İstanbul’unu tüm çıplaklığı ile ortaya koyarken, birden geçmişe gidiyoruz ve Avrupa ile Türkiye arasında, kültür, gelenek, yaşam tarzları kıyaslamalarını görüyoruz.

Tanrı hakkında kafası çok karışık olan Peri’nin hayatı üniversite için gittiği Oxford’da , kendisinden tamamen zıt iki arkadaşı ve soru işaretleri ile dolu hocası Azur ile tamamen değişecekti. Bu kitap, Tanrı’nın varlığını sorgulamaktansa inanış biçimini sorguluyor. Doğru olan neydi ? Körü körüne inanmak m, körü körüne reddetmek mi? Mantıklı olan belki de ikisinin arasında üçüncü bir yoldu. Tanrı’nın yanı sıra değinilen diğer bir güzel nokta ise ezilen kadınlar. Ne yazık ki Türkiye’de hala var olan, herkesin bildiği ama üzerini defalarca örttüğü ezilen kadınlar..Elif şafak bu iki bambaşka konuyu öyle bir birleştirip lezzetli hale getirmiş ki..Bize de okuması kalmış..
Ben kitabı iki günde soluksuz okudum. Uzun zamandır bir kitaptan bu kadar etkilendiğimi hatırlamıyorum. Hala okumayanınız varsa şiddetle tavsiye edilir.

Yazımı kitaptan çok sevdiğim bir cümleyle bitirmek istiyorum.
” Yaz ve sil. İnanç ve şüphe. Cevaplar ve sorular. Hem bilgiyi önemse, hem bildiklerini sorgula. Asla bir yere demir atma. Adresin değil, sadece ayak izlerin olsun bu dünyada. ”

Kitabı internetten almak isteyenler linke tıklayabilir.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.. Sevgiyle kalın 🙂

Bir Cevap Yazın