Hızlı kilo vermenin basit yolları (10 kiloyu nasıl veririm?)

Herkese yepyeni bir yazıdan merhaba! Bugün farklı bir yazı ile karşınızdayım. Sizlere hızlı kilo vermenin basit yollarından bahsedeceğim. Bunu da daha çok kendi yöntemlerimi anlatarak yapacağım.

Ben 2 sene önce ciddi bir şekilde kilo verdim. Eskiden de çok fazla kilolu değildim açıkçası öyle obezite boyutunda bir kilom yoktu. Boyum da uzun olduğu için halk arasında “balık eti” diye tabir ettiğimiz bir kilodan biraz daha fazlasıydım. Benim dışımda herkes kilomdan rahatsızdı. Başta ailem olmak üzere herkes “ay biraz kilo versen çok güzel kızsın, bir beş kilo versen çok güzel olacak” şeklinde yorumlar yapıyorlardı. Üniversitenin ilk yılında özellikle epeyce bir kilo aldım. Gecenin bir yarısı çiğ köfte yemeler, çikolatalar, cipsler en büyük etkenler oldu tabi ki.

Ben kilo vermek için bir özel bir diyet uygulamadım. Hatta kilo vermek için bir uğraşa da girmemiştim başlarda. Ben 2 sene önce Erasmus ile Litvanya’ya gittim. Gittiğimde de tam tamına 74 kiloydum. Bu arada boyum da 173 cm. İdeal kilomun epey bir üzerindeydim ama dediğim gibi boyum uzun olduğu için çok fazla şişman durmuyordum.

Litvanya’ya alışma süreci içerisinde gerçekten çok zorlandım. Yemekleri kendimiz yapıyorduk ama sebze meyve çeşitleri oldukça az olduğu için ben yemek konusunda biraz sorun yaşadım.

Litvanya oldukça küçük bir ülke ve her yere yürüyerek gidebiliyorsunuz. Sanırım benim kilo vermemde en büyük etken bu oldu. Sürekli markete, gezmeye giderken yürüdüğüm için kilo vermeye başladım ve fırsat bu fırsat diyerek beslenmeme ve yürümeme özen gösterdim. Sizlere tamamen kendi yaptığım şeylerden bahsedeceğim.

Hızlı kilo vermenin basit yolları:

Bol bol su içmek:

Erkek arkadaşım uzun bir süre spor yapıyordu ve bana kilo vermek istiyorsam bolca su içmem gerektiğini söyledi. Gerçekten o benden daha çok yediği halde hiç kilo almıyordu çünkü çok fazla su tüketiyordu. Ben de onu dinledim ve günde yaklaşık 2 litre su içmeye başladım. Bunun gerçekten metabolizmamı hızlandırdığını ve kilo vermemi kolaylaştırdığını düşünüyorum. Zaten sadece kilo vermek için değil vücudumuzdaki zararlı maddeleri atmak için de bolca su içmeliyiz.

Yürüyüş yapmak:

Tabi ki sporsuz bir kilo verme süreci olmaz! Ben spor yapmayı seven bir insan değilim bu yüzden spor olarak kendime yürüyüşü seçtim. Dediğim gibi her yer yürüme mesafesinde olduğu için ben sürekli yürüyordum. Akşamları yemekten sonra yurdun etrafında kısa bir yürüyüş yapıyordum, markete gidiyorsam yolu uzatıyordum gerçekten yürüyüş yapmanın kilo vermenin en basit yolu olduğunu düşünüyorum.

Ekmeği azaltmak:

Size söyleyeceğim en büyük tüyo ekmeği hayatınızdan çıkartın! En azından azaltın. Ben kilo vermeye karar verdiğim zaman ekmeği büyük ölçüde azalttım. Sadece kahvaltıda bir iki dilim genelde kepekli ekmek tüketiyorum onun dışında akşam yemeklerinde asla ekmek yemiyorum ve ben gerçekten boğazına düşkün bir insanım ekmeği azaltmak benim için çok zor oldu ama başardım ve 2 senedir bu şekilde bir düzen oturttum kendime sizin de yapabileceğinizi düşünüyorum.

Gece yemek yememek:

Kilo vermenin en altın kuralı akşam yemek yememek! Ben özellikle üniversite zamanımda gecenin ikincisinde çiğ köfte, kokoreç söylediğimizi biliyorum. Hatta bir kez abartıp daha sofrada yemek yerken çiğ köfte siparişi vermiştik ve yemekten kalkıp üzerine çiğ köfte yemiştik. Gerçekten benim için en zor adım bu oldu ama başardım ve akşam yemeğinden sonra yatana kadar bir şey yememeye kendimi alıştırdım.

Az yiyin sık yiyin:

Kendinizi sakın aç bırakmayın! Evet aç kalarak kilo verebilirsiniz ama verdiğiniz gibi daha fazlasıyla geri alırsınız. Vücut, uzun süre aç kaldıktan sonra yemek yediğinizde tekrar aç kalırım düşüncesiyle her yediğinizi yağa çevirip depoluyor böylece verdiğiniz kiloları fazlasıyla geri alıyorsunuz. Bunun yerine azar azar sıkça yemek yerseniz metabolizmanız sürekli çalışır ve kilo almazsınız. Tercihen öğlen aralarında meyve, ceviz, fındık gibi sağlıklı atıştırmalıklar tercih edebilirsiniz. Ben özellikle Rossman’larda satılan çıtır elmalara bayılıyorum! Sağlıklı ve lezzetli atıştırmalık arıyorsanız kesinlikle denemenizi öneririm.

Bu yöntemler dışında gerçekten hiçbir şey yapmadım ve Litvanya’da kaldığım 8 aylık sürede tam tamına 10 kilo verdim! Türkiye’ye döndüğümde insanlar ciddi manada bir şok yaşadı. 2 senedir de 64 kiloydum. Kilo vermek kadar verdiğiniz kiloyu korumak da önemli. Son haftalarda kpss stresinden biraz kilo vermeye başladım tekrar ve şu an tam 62 kiloyum.

Kilo verdiğimden beri gerçekten çok dikkatli davranıyorum ve tekrar o günlerime dönmemeye çalışıyorum. Bu uğurda psikolojim ciddi bir şekilde bozuldu. Kilolu olmak dünyanın en büyük sorunuymuş gibi sizlere baskı yapan insanlar varsa lütfen onlara kulak asmayın. Eğer kilo vermek istiyorsanız sağlıklı bir şekilde verin internetteki şok diyetler ile zayıflamaya kalkışmayın inanın çoğunu denedim ve gerçekten işe yaramıyorlar ve sağlığınızla oynuyorlar.

Kilo verdikten sonra tekrar kilo alırım korkusuyla uzun bir süre psikolojik sorunlar yaşadım. En ufak bir şey yesem kendimi suçlu hissediyordum. Bunu hala tam olarak atlatabilmiş değilim. Lütfen siz de bu duruma düşmeyin. İnsanın bu hayatta sahip olduğu en güzel şey sağlık. Kilo değil! Kilo illa verilir yeter ki sağlığınız yerinde olsun!

Benim Hızlı kilo vermenin basit yolları tüyolarım bu şekildeydi. Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Sorularınız varsa benimle yorum olarak paylaşmayı unutmayın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıkla kalın ?

Beğenip, paylaşırsanız sevinirim. ?

Bir Cevap Yazın