İş görüşmeleri için tavsiyeler

Herkese yeni bir yazıdan merhaba! Bu yazımda sizlere İş görüşmeleri için tavsiyeler ‘de bulunacağım ve kendi deneyimlerimi anlatacağım.

Senelerce okuyoruz, öğrencilik iyi hoş ama peki ya sonrası? Hangi okulda okursanız okuyun kimse sizi iş görüşmesine hazırlamıyor. Gerçek dünyada ne yazık ki tek başınasınız. Bu yıl birçok iş görüşmesine gittim ve kendimce biraz tecrübe edindim ve sizlerle paylaşmak istedim.

İş görüşmeleri için tavsiyeler

Kıyafet seçimi:

Görüşmeye gitmeden önce en önemli şeylerden biri kesinlikle kıyafet seçimi! Sadece görüşme için gidip yeni bir kıyafet almanıza gerek yok. Bayanlar için eğer kurumsal bir yere gidiyorsanız siyah veya gri renkte bir kumaş pantolon ve beyaz gömlek her zaman kurtarıcıdır. Herkesin dolabında mutlaka siyah pantolon ve beyaz gömlek vardır. Temiz ve ütülü olduğu sürece her zaman kurtarıcınız olacaktır.

Kurumsal bir iş yerine gitmiyorsanız bile yine de çok spor giyinmemeye özen gösterin. Siyah pantolon şık bir şifon bluz pekala işinizi görecektir. Erkekler de bir siyah pantolon ve güzel bir gömlekle gayet şık bir görünüm elde edebilir.

Ben görüşmelerde genellikle babet ya da oxford tipi klasik ayakkabı tercih ettim. Eğer topuklu giyecekseniz az topuklu bir ayakkabı tercih etmenizi öneririm. İlk izlenim olarak 13 14 cm topuklu ayakkabının hoş olacağını düşünmüyorum.

Bayanlara önerim saçlarınızı doğal bırakın. Düz fön hem şık hem basit bir tercih olacaktır. Fön ile uğraşamam derseniz ensede bir atkuyruğu da pekala kurtarıcı bir seçim olacaktır.

Görüşme saati:

Görüşme saatine ne çok erken ne de çok geç gitmemeye özen gösterin. Size verilen tam saatte görüşmeye girin. Çok erken giderseniz aceleci, geç kalırsanız da sorumsuz algılanabilirsiniz. Size tavsiyem geceden giyeceklerini ayarlayın ve hazırlayın. Sabah panik yapmadan rahatça hazırlanır ve geç kalmazsınız.

Görüşme makyajı:

Yine bayanlar için görüşme makyajı da kıyafet kadar önemli. Makyajı dozunda abartısız yapmak çok önemli. Hiç makyaj yapmıyorsanız bile hafif bir allık bir ruj yüzünüze renk Katacaktır. İnce kuyruksuz bir eyeliner, şeftali tonlarında hafif bir allık, krem rengi bir far bol maskara ve nude tonlarda bir ruj görüşme için yeterli olacaktır.

Görüşme esnasında dikkat edilmesi gereken hareketler:

Görüşme sırasında ilk yapmanız gereken güzel bir tokalaşma. Görüştüğünüz kişinin elini kararında ama güçlü bir şekilde sıkmanız iyi bir ilk izlenim bırakacaktır. Avuç içleri birbirine değmeli ancak baş parmaklarınızın birbirine değmemesine dikkat etmeniz gereklidir.

Görüşme sırasında bacak bacak üzerine atmamanız daha iyi olacaktır. Ellerinizi dizlerinizin üzerine rahat bir şekilde koyabilirsiniz. Masaya kollarınızı koymak ya da ellerini masanın altına saklamak, kollarınızı kovuşturmak birşey sakladığınız ya da yalan söylediğiniz anlamına gelebilir, bu yüzden bu hareketlerden kaçının.

Göz teması önemli:

Mümkün olduğunca rahat olmaya çalışın. Karşınızdaki ile göz teması kurun. Gözlerinizi kaçırmak da yalan söylediğiniz anlamına gelecektir.

Görüşme esnasında karşınızdaki kişi ile fiziksel temas kurmayın. Mümkün olduğunca ellerinizi rahat bir şekilde dizlerinizin üzerinde tutun. Göz temasını kaybetmeyin ve bolca gülümseyin. Her soruya gülümseyerek cevap verin. Ezbere konuşmayın, söylediklerinize önce kendiniz inanın ki karşınızdaki de size inansın.

İş görüşmeleri kişisel görüşmelerdir, ailenizden biriyle ya da arkadaşınızla görüşmeye gitmeyin mutlaka yanlız gitmeye özen gösterin.

Ne çok bilmiş ukala gibi görünün ne de çok pasif kendine güvenmeyen biri gibi olun. Dozunda bir kendine güven sergileyin.

Karşınızdakinin sözünü kesmeyin. Size sorulan sorulara net cevaplar verin konunun dışına çıkmamaya özen gösterin.

Görüşmede sorulabilecek muhtemel sorular:

Bu işi neden istiyorsun?

Muhtemelen bu soruyla karşılaşırsınız. Dürüst olun, işi gereğinden fazla övmeyin. Kendimi bu iş için uygun görüyorum altından kalkabileceğimden ve severek yapacağımdan eminim diyebilirsiniz.

Eski işinden neden ayrıldın/neden daha önce bir yerde çalışmadın?

Yine dürüst olun ancak saygı çerçevesinde konuşun. Eski işinizi asla kötülemeyin. Güzel bir işti güzel bir ortamdı ancak ilerleyebileceğimi düşünmedim diyebilirsiniz. Benim daha önceiş tecrübem olmaması sorun olmuştu mesela. Kpss’ye hazırlandığım için iş bakmadığımı daha sonra da istediğim gibi bir iş bulamadığımı söylemiştim. Tecrüben yok bu işi neden sana verelim dediler. Herkes tecrübe istiyor, ben de bir yerden başlamak istiyorum tecrübe kazanmak ilerlemek istiyorum, kendime güveniyorum yapabilirim dedim.(işi aldım)

Bu tarz sorularla sizi köşeye sıkıştırabilirler. Tecrübeniz yoksa bile bir şekilde yapabileceğinize onları inandırın. Yalan söylemeyin, abartmadan yetenekleriniz ve nitelikleriniz doğrultusunda ne kadar istekli olduğunuzu gösterin.

X malını nasıl satarsın?

Eğer satış üzerine bir görüşmeye gidiyorsanız bu soruya hazır olun. Bana da cep telefonu satıyor olsaydık bu firmada bu telefonu nasıl satardın diye sordular. Tüketicelere telefonun özelliklerini anlattıktan sonra neden Y marka telefon yerine X marka telefonu tercih etmeleri gerektiğini açıklarım demiştim. Karşılaştırma yapar x marka telefonu neden seçmesi gerektiğine dair açıklamalarda bulunurum dedim ve ilgilerini çekmiştim.

En iyi ve en kötü özelliklerin neler?

Burada size tabiki iyi bir insan mısın duygusal mısın değil misin diye sormuyorlar. Burada bazı kilit cevaplar var. Hırslı, başarı odaklı ve azimli diyebilirsiniz. Kötü özelliklere gelince de gerçekten kötü özelliğinizi değil de iyi özelliklerinizi kötü özellikmiş gibi söyleyebilirsiniz. Örneğin, fazla mükemmelliyetçiyim diyebilirsiniz gibi..

Kariyer hedefin nedir?

Kısa vadede sahip olduğum akademik bilgileri kullanarak şirkete katkıda bulunmak, uzun vadede yöneticiliğe terfi etmek diyebilirsiniz.

Maaş beklentin nedir?

Size verdikleri miktarı uygun bulmamış olabilirsiniz ama bunu karşınızdakine yansıtmayın. Özellikle de tecrübesiz bir adaysanız zaten bu miktarı bekliyormuş gibi davranabilirsiniz.

Stres anında/kaos anında sorunlarla nasıl başa çıkarsın?

Burada kilit cevap tabiki soğukkanlılık. Soğukkanlılığımı koruyup sorunun özüne odaklanırım, önce sorunu belirler daha sonra çözüm yolu ararım, takım arkadaşlarımın da soğukkanlı olmalarını sağlarım ve onları sorunu çözmeye teşvik ederim gibi cevaplar verebilirsiniz.

Görüşme sona ererken yine aynı şekilde güçlü bir tokalaşma yapmalısınız. Bıraktığınız ilk güçlü izlenimi devam ettirin. Görüşmeciye, görüşme fırsatı verdikleri için teşekkür edin ve güler yüzlü bir şekilde ayrılın.

Benim İş görüşmeleri için tavsiyeler’im bu şekildeydi. Birçok görüşmeye gittim ve sonunda sevdiğim bir işe başladım. Umarım bu yöntemleri dener ve başarılı olursunuz. Sizin de fikirlerinşz varsa benimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere şimdilik güzel kalın hoşçakalın 🙂

Bir Cevap Yazın