Litvanya’da erasmus yapmak isteyenlere öneriler

Herkese yeniden merhaba! Bugün sizler için farklı bir yazı hazırladım ve Litvanya’da erasmus yapmak hakkında kendi deneyimlerimi anlatacağım.

Daha önce de söylemiştim ben yaklaşık bir sene Erasmus değişim programı ile Litvanya’da okudum. Litvanya Erasmus için öğrencilerin sıkça tercih ettiği bir ülke, ben de kendi deneyimlerimi sizinle paylaşmak istedim.

Doğrusunu söylemek gerekirse ben erasmus için Polonya’yı çok istiyordum fakat Polonya’daki okul bizim bölümden iki kişi alıyordu herkes de Polonya yazdığı için Polonya yerine ikinci tercihim olan Litvanya’ya yerleştim. Başta biraz üzüldüm ama gideceğim okulu ve şehri araştırınca içim biraz rahatladı.

Benim gittiğim şehir, Litvanya’nın başkenti olan Vilnius. Başkent dediğime bakmayın kesinlikle gelişmiş bir ülke değil zaten Litvanya küçük kendi halinde bir ülke. Vilnius da diğer şehirlerine göre gelişmiş sayılabilir.

Litvanya Letonya ve Polonyaya oldukça yakın. Gelişmişlik olarak ne yazık ki onlar kadar gelişmiş değil. Vilnius en güzel ve büyük şehri, Klaipeda da en büyük ikinci şehri. Klaipeda’ya gitmedim ama orda okuyan arkadaşlarım memnunlardı. Kaunas’a gittim ve gerçekten Vilnius’a şükür ettim. Gerçekten bildiğiniz kasaba. Hiçbir alışveriş merkezi ya da sosyal yaşam belirtisi yok, eğer orda okul bulursanız gitmeyi iki kez düşünün derim çünkü hem başkente 1,5 saat uzaklıkta hem de gerçekten hiçbirşey yok. 6 ayınızı orda heba etmeyin derim.

Litvanya’da erasmus yapmak

Okul:

Benim okulum Vilnius Cooperative College adında daha çok ekonomi alanında eğitim veren tek binadan oluşan oldukça küçük bir okuldu. Dersler İngilizceydi ve biz diğer Litvan öğrencilerle birlikte derslere giriyorduk. Öğretmenler genel olarak kibarlardı bize diğer öğrencilere davrandıkları gibi davrandılar. Not sistemleri oldukça değişikti. 10 üzerinden puanlama sistemleri vardı. Biz genelde sunum yaparak not aldık ama bazı derslerde teste de girdik. Dersleri eşleştirmemde hiçbir sorun yaşamadım ve tüm derslerimi iyi notlarla verdim hatta ortalamam baya iyi geldi. Okul hemen yurdun yanında olduğu için ulaşım sorunu da yaşamadım. Kısaca okulla ilgili iki dönem boyunca hiçbir sorun yaşamadım.

Yurt:

Gitmeden önce yurt işini ayarlayarak gittik. Size yurtta kalıp kalmak istemediğinizi soruyorlar kalıp kalmamak sizin tercihiniz. Biz arkadaşımla yurtta kalmayı seçtik. Bize verdikleri yurt, yurttan ziyade ev gibiydi. Bir apartman dairesini çeşitli odalara bölmüşler ve bizi bu odalara yerleştirdiler. İlk dönem katta on kişiydik. Sadece erasmus öğrencileri olarak bir katı bize verdiler. Finlandiyalı,Suriyeli,İspanyol,Portekiz, Alman ve biz Türkler olarak karışık bir gruptuk. Mutfak ve banyo ortaktı bu da tabiki bazı sorunlara yol açıyordu. Mutfakta dörtlü bir tane ocak vardı ve herkes aynı anda yemek yapmaya kalkınca zor oluyordu. Birçok mutfak eşyası da ortaktı ve bulaşık sorunu yaratmaya başlayınca biz kendi mutfak eşyalarımızı aldık. Size tavsiyem gittiğiniz yere tava tencere taşımayın gerçekten bir tabak bir tencere  kadar pahalı değil boşu boşuna bavulunuzda yük yaratmayın.

Yurdun interneti genel olarak güzeldi sorun yaşadığımız zamanlar söylüyorduk gelip hallediyorlardı. Odalar ne yazık ki ısınmıyordu, kendimize küçük bir ısıtıcı alarak bu sorunu çözdük. Büyük marketlerde uygun fiyata küçük ısıtıcılar bulabilirsiniz epey kullanışlı oluyorlar.

Market:

Vilnius’ta sık sık gideceğiniz belli başlı marketlerden biri Maxima! Maxima çok büyük olmamakla birlikte herşeyi bulabileceğiniz bir market. Bizim kaldığımız yurdun etrafında 2 tane Maxima vardı bu yüzden alışveriş için sıkça tercih ettiğimiz bir marketti. Biri tam yurdun karşısında biri de Cup isimli alışveriş merkezinin alt katında. Cup 3 katlı yemek yerleri ve çeşitli dükkanlardan oluşan klasik bir alışveriş merkezi.

Marketlerin bazı sorunları vardı ne yazık ki. Mesela pişmiş yemek satılan bir reyon olduğu için çok ağır domuz eti kokuyordu, çalışanlar genel olarak yaşlıydı ve İngilizce bilmiyordu. Bazen Litvanyaca çevirici kullanıyordum bazen de aradığım ürünün fotoğrafını göstererek derdimi anlatmaya çalışıyordum. Bir diğer sorun da markette poşetlerin ücretli olması! Poşetler parayla satılıyor bu yüzden insanlar aldıklarını ya market çantasına ya da sırt çantasına dolduruyorlardı biz de defalarca poşete para saydıktan sonra kendi market poşetimizi almayı akıl edebildik. Size de gider gitmez büyükçe bir market poşeti edinmenizi öneririm.

Vilnius’daki bir diğer market de Panorama isimli alışveriş merkezinin içinde olan Rimi isimli market. Rimi Maxima’ya göre oldukça büyük. Tarif etmek gerekirse Migros a benziyor diyebilirim. Daha büyük alışveriş yapacağımız zaman Rimi’yi tercih ediyorduk genel olarak pek bir fiyat farkları olmadığını belirtmeliyim. Panorama da Cup’a göre oldukça büyük ve daha fazla dükkana sahip bir alışveriş merkezi ve birçok ünlü mağazaya sahip.

Para birimi & Atm sorunu:

Biz Litvanya’ya gittiğimiz ilk dönem para birimi Litastı ve Türk lirasına göre daha ucuzdu. İkinci dönem tekrar gittiğimizde Euro ya geçtiler fakat fiyatlarda çok bir değişme olmadı sadece para birimi değişti. Litvanya genel olarak ucuz bir ülke. Özellikle içkileri gerçekten çok ucuz.

Biz DNB ve Swedbank’ı kullanıyorduk. Yanlış hatırlamıyorsam 1-2 euro gibi bir komisyon kesiyordu. Size tavsiyem bir kerede bir süre yetecek kadar para çekmeniz. Bu şekilde her seferinde komisyona para ödemezsiniz.

Biz yurdun taksitini de anlaşmalı bankalardan birine yatırıyorduk. Yurt size aylık dekontunuzu veriyor bununla anlaşmalı bankaya gidip taksit ödeyeceğinizi söyleyip dekontunuzu verince onlar işlemleri hallediyor. Banka sistemler harika. Küçük bir ülke olduğu için bankada neredeyse hiç sıra beklemiyorsunuz. Önünüzde en fazla 3-4 kişi oluyor ve işleminiz çabucak bitiyor.

Ulaşım:

Litvanya’da ulaşım çok kolay. Çoğunlukla her yer yürüme mesafesinde. Benim otobüs kullandığım zamanlar oldukça sınırlıdır. Havaalanından ve otogardan merkeze direkt otobüsler var. Otobüs için biz kart almadık ama isterseniz kart da çıkartabiliyorsunuz. Otobüs biletlerini otobüsün içinde şoförden satın alıyorsunuz ve otobüsün içindeki sarı makinalara okutuyorsunuz. Arada polisler binip bilet kontrolü yapıyor bu yüzden inene kadar biletlerinizi atmamanızı öneririm. Otobüsler de oldukça eski, antenli sistem var ve metro yok ne yazık ki. Ulaşım gelişmemiş ancak küçük bir ülke olduğu için bir yerden bir yere gitmek oldukça kolay.

Litvanya’da taksi olayı gerçekten ilginç. Eğer yol üzerinden taksi çevirirseniz pahalı, uygulama ile ya da arayarak çağırırsanız ucuz oluyor. Biz genelde biraz uzak olan Akropolis adındaki büyük alışveriş merkezine gitmek için taksi çağırıyorduk ve sadece 3 euro tutuyor ancak taksiyi çağırmanız gerekli yoksa daha pahalı oluyor.

Eğer şehirlerarası yolculuk yapacaksanız Ecolines, Eurolines gibi firmaları tercih edebilirsiniz. Ecolines oldukça uygun fiyatlı biz Ecolines ile birçok ülkeye gittik ve hiçbir sorun yaşamadık.

Vilnius’ta gezilecek yerler:

1. Vilnius Katedral

St. Stanislav ve St. Vladislav Katedrali’nin olduğu meydan şehrin en ünlü meydanı olarak kabul ediliyor. Main Street’in sonunda Katedrali görebilirsiniz. Saat 07,00-19,00 saatlerinde açık oluyor eğer Erasmus öğrencisi iseniz mutlaka okul sizi götürecektir zaten.

2. Vilnius Gediminas Kulesi

Saat 10.00-19.00 aralarında ziyaret edebileceğiniz, Vilnius’u panoramik olarak yukarıdan izlemek için de en ideal noktadır. Gerçekten manzarası muhteşem. Tüm Vilnius’u tepeden görebilirsiniz.

3. Vilnius Şehir Meydanı

Vilnius’ta en önemli yerlerden biri de şüphesiz Şehir Meydanı. Bütün geleneksel kutlamalar, açık hava müzeleri, halk konserleri hep burada düzenleniyor. Birkaç halk konserine gitmiştim oldukça eğlenceli geçiyor denk gelirseniz uğrayın derim.
Meydanın çevresinde de restoranlar, kafeler, dükkanlar bulunuyor. Özellikle Tigers isimli dükkandan çok değişik hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

4. Trakai

Vilnius’a kadar gitmişken mutlaka uğramanız gereken küçük bir ada. Vilkoksins ve Skaistis gölleri arasında kalan harika bir doğa manzarasına sahip bir yer. Trakai çok küçük olduğu için günübirlik gidip gelebilirsiniz. Hem otobüs hem tren ile gidilebiliyor. Trenle giderseniz yürüme mesafesi biraz artıyor otobüsü tercih etmenizi öneririm. Gölde yüzmek serbest sanırım, kanoyla da gölde güzel bir gezi yapabilir, kaleyi gezebilir, göle karşı piknik yapabilir ya da oradaki restoranlarda yöresel yemeklerden yiyebilirsiniz. Benim Litvanya’da en sevdiğim yer Trakai olmuştu mutlaka gitmenizi öneririm.

5. Müzeler & Kiliseler:

Church of Anne, Museum of Genocide Victims, Palace of the Grand Dukes of Lithuania, Vilna Gaon Jewish State Museum, Lithuanian Art Museum gibi birçok müze ve kilise var. Biz okul sayesinde birçok müze ve kiliseyi gezmiştik. Ben çok müzelerden hoşlanmam diyorsanız listedeki diğer seçeneklere göz atabilirsiniz.

Sosyal Hayat & Gece Hayatı:

Vilnius açıkçası başkent olmasına rağmen hareketli bir şehir değil. Akşam 6-7 gibi dükkanlar kapanıyor. Main Street üzerinde birçok dükkan, yemek yerleri, bar ve gece kulüpleri var.

Benim en sevdiğim mekan University Pub oldu. Küçük güzel bir bar-club tarzı bir yer. Birkaç bira içip dans etmek istiyorsanız güzel bir mekan.

Vilnius’ta şüphesiz en ünlü mekan Salento isimli bir club. Gerçekten berbat bir yer. Yolun düşerse çevirin derim. Sıkış tepiş, her yaştan her türlü insanın olduğu tam bir sarhoş yuvası! Rahat rahat oturabileceğiniz ya da içkinizi yudumlayabileceğiniz bir yer yok. Hayatımda gittiğim en kötü mekan olduğunu söyleyebilirim.

Benim en sevdiğim diğer bir mekan Casa de Cuba isimli Küba barıydı. Main Street de sakin güzel bir bar kesinlikle gitmenizi öneririm.

Diğer sevdiğim bir mekan da yine main Street üzerinde bir restoran-bar olan Mimoza. Burası da gayet sakin, yemekleri ve içkileri güzel bir mekan gitmenizi tavsiye ederim.

Benim Vilnius’ta favori restoranım Sushi Express’ti. Eğer Sushi seviyorsanız mutlaka ama mutlaka Sushi Express’e uğrayın derim. Cup a gelmeden Sweedbank’ın hemen yanında küçük çok şirin ve gerçekten çok uygun fiyatlı bir sushi restoranı. 2-3 eurodan başlayan fiyatlarıyla çok ucuza lezzetli sushiler yiyebilirsiniz yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim.

Vilnius’ta eğer club ve bar ortamından pek hoşlanmıyorsanız kahve dükkanları dışında pek bir seçeneğiniz yok ne yazık ki. Genel olarak eğlence anlayışları alkol ve club üzerine kurulu.

Litvanya’da bolca Türk dönerciye rastlayabilirsiniz, benim en sevdiğim Türk dönerci Main Street’te Post Office’in hemen yanında çok ama çok küçük bir dönerci dükkanıydı. Oturacak yeri olmadığı için genelde ya ayakta yiyebiliyorsunuz ya da paket yaptırabiliyorsunuz. Dükkanın sahibi abi çok şeker canınız döner çekerse bir uğrayın derim.

Vilnius’ta Noel zamanı çok güzel Noel marketler kuruluyor. Hemen Katedralin oraya kuruluyorlar ve sıcak şaraptan, şekerlemelere, çeşitli hediyelik eşyalardan kokulu sabunlara kadar birçok tatlı şey bulabilirsiniz. Noel zamanı gerçekten Vilnius çok güzel oluyor umarım denk gelirsiniz.

Gelelim Litvanya’nın insanlarına. Kesinlikle sıcakkanlı değiller. Oldukça soğuklar fakat yardım istediğinizde sizi kırmıyorlar, sanırım sadece yapıları biraz soğuk. Biz Türk insanı olarak hemen can ciğer kuzu sarma moduna girmeye alışmışız, onlar bana oldukça soğuk gelmişti ve alışmam zaman aldı. Genel olarak İngilizce bilmiyorlar bu da marketlerde ve restoranlarda biraz sorun yaratıyor ne yazık ki.

Trakai-Litvanya

Genel olarak ben Vilnius’ta geçirdiğim iki dönemden de memnun kaldım, Erasmus için güzel bir ülke ama bence Polonya ve Prag tam anlamıyla Erasmus ülkesi! Polonya’ya iki kez gittim ve gerçekten budur dedim. Bence anlaşmalı okullarınız varsa ilk tercihiniz buralar olsun ama Litvanya’ya da giderseniz oldukça rahat yaşayacağınızı düşünüyorum. Gerçekten Avrupa’nın suç oranı en düşük ülkelerinden biri ve yaşam çok kolay. Ben çok güzel zamanlar geçirdim umarım siz daha iyilerini yaşarsınız.

Benim Litvanya’da Erasmus yapmak ile ilgili görüşlerim bu şekildeydi. Genel olarak Erasmus ile ilgili detaylı bir yazı da yazmıştım linke tıklayarak onu da okuyabilirsiniz. Sorularınız varsa benimle yorum olarak ya da İnstagram’dan DM yoluyla ulaşabilirsiniz, sorularınızı seve seve cevaplarım çünkü Erasmus zorlu bir süreç ve bu konuda deneyimleri olan biri olarak yardımcı olmak beni mutlu eder.

Güncelleme!

Bu yazım çok ilgi gördüğü ve bana DM den ulaşanlar olduğu için yazının ikinci partını hazırladım.Okumak isterseniz tıklayabilirsiniz.

Umarım yazıyı beğenmişsinizdir, Litvanya’da Erasmus yapmak isteyenlere faydalı olur umarım. Uzun bir yazı oldu farkındayım elimden geldiğince bilgilerimi paylaşmak istedim sıkılmadan okursunuz umarım 🙂

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere güzel kalın hoşçakalın. 🙂

 

2 Comment

  1. Çağatay Yanar says: Cevapla

    Merhaba acaba buradan gidişte ne gibi işlemler yaptınız mali olarak benim giderim nedir sizce bende vilnius technology and design üniversitesine gideceğim?

    1. Selin Dağdelen says: Cevapla

      merhaba. uçak biletleri ve yurt parası giderim oldu. Gidişte yaklaşık bir 600 tl gibi para harcamıştım yanlış hatırlamıyorsam. Detaylı sorular için instagramdan dm atabilirsiniz

Bir Cevap Yazın