Film incelemesi: Senden Önce Ben

Merhabalar! Bugünkü yazımda son günlerin çok konuşulan filminden Senden Önce Ben’den bahsetmek istiyorum. Ben bir kaç yaz önce kitabını okumuştum ve o kadar çok etkilenmiştim ki, keşke filmini çekseler diye düşünmüştüm. Daha sonra şans eseri vizyona gireceğini öğrendim ve çok heycanlandım.

Konusu aşırı değişik bilmediğimiz bir hikaye mi? Hayır.. Klasik bir hikayesi var.. Zengin ve yakışıklı hatta biraz da kibirli bir adamın geçirdiği bir trafik kazası sonucu yarı felçli kalan bir adamın ona bakıcılık yapan güler yüzlü, hayat dolu bir kıza zamanla aşık olması ve birbirlerinin hayatlarını derinden etkilemeleri.. Küstah, kibirli Will Traynor başta çok zorladığı hatta aşağıladığı bakıcısı Lou’yla birlikte nasıl değiştiğini, bambaşka bir adam olduğunu, aynı zamanda potansiyeli olduğu halde kendini küçük işlerde harcayan, çaba göstermekten kaçınan Lou’nun da Will ile birlikte nasıl değiştiğini, kendisi için yaşaması gerektiğini öğreniyor.

Kitabını 2 günde soluksuz okumuştum. Sonunda o kadar ağladım ki.. Böyle bitmemeliydi dedim kendi kendime.. Karakterler, hikaye o kadar başarılı bir şekilde kurgulanmıştı ki, okudukça okuyasım geliyor elimden bırakamıyordum.

Senden Önce Ben Film yorumuma gelecek olursak;

Dediğim gibi; kitaptan o kadar etkilenmiştim ki, filmi beni hayal kırıklığına uğratır diye korkuyordum. Başrollerini sevdiğim iki oyucu paylaşıyor. “Ejderhaların annesi” olarak tanıdığımız Emilia Clarke ve Sam Claflin.. Film, İngiltere’ de geçiyor ve tabiki o harika İngiliz aksanı ile sizi en başından ele geçiriyor. Film konu olarak, olayların işlenişi olarak kitaba bağlı kalmış. Lou, tam da hayal ettiğim gibi çıktı karşıma. Bence bu role Emilia Clarke ‘ten başkası bu kadar yakışamazdı. Filmde, kitaptaki kadar duygu yoğunluğunu hissedemediğimi söylemek isterim.

Bazı sahneler sanki oldu bittiye gelmiş gibiydi. Süre açısından düşünürsek normal tabi. Genel olarak konu iyi işlenmiş, oyunculuklar, müzikler oldukça güzeldi. Önceden kitabını okumamış olsam direkt filmi izlesem bu kadar etkilenir miydim? Sanmıyorum. Yine de film beni hayal kırıklığına uğratmadı ve beklentimi karşıladı diyebilirim. Filmden çıktığımda elimde top olmuş 3 adet peçete vardı. Duygusal biriyseniz benim gibi peçetesiz girmeyin derim ve mutlaka izleyin derim 🙂

Filmin fragmanını izlemek isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

 

Bu filmle ilgili yorumlarım bu kadar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere 🙂

Bir Cevap Yazın